Polipy w nosie są wytworem błony śluzowej nosa. Początkowo podobne są do pęcherzyków. Gdy rosną, przekształcają się w sople.
Najczęściej pojawiają się u osób alergicznych. Błona śluzowa zatok tych osób, drażniona przez alergeny, puchnie i znajduje się w przewlekłym stanie zapalnym, który powoduje powstawanie polipów.

Zaburzenia :

  • zaburzenia oddychania przez nos spowodowane polipami nosa
  • upośledzenie powonienia jedno- lub obustronne
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nos
     

Leczenie zabiegowe

Do zabiegu należy wykonać badania krwi: morfologię z trombocytami, układ krzepnięcia (oznaczenie czasu PT i APTT), grupę krwi oraz inne dodatkowe badania zlecone przez specjalistę. Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe schorzenia, wymagane są konsultacje właściwych specjalistów (kardiolog, endokrynolog, neurolog, itp.). Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja anestezjologiczna, w celu kwalifikacji do znieczulenia ogólnego. Zlecę także wykonanie tomografii komputerowej, bo umożliwia dokładne zajrzenie do wszystkich zakamarków górnych dróg oddechowych co pozwala na wyeliminowanie równiesz innych problemów związanych z problemami w oddychaniu.

Przebieg zabiegu
-znieczulenie ogólne

-dostęp do zatoki szczękowej uzyskuje się za pomocą tzw. troakaru wykonując otwór w tzw. Przewodzie nosowym dolnym. Czasem dostęp uzyskuje się od strony jamy ustnej przebijając przednią ścianę zatoki w tzw. dole nadkłowym.
-zdaża się  krwawienie wymaga założenia opatrunku uciskowego tj. tamponady na około 1-2 dni
-izolowaną sinusoskopię wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia.

 
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031